19.03.2019.

Piekļūstamu datu ievades formu veidošana

Pēc piekļūstamības vadlīnijām, ilustrēta pareizā datu ievades forma

Ja tīmekļa vietnēs tiek izmantotas datu ievades formas, tad katram aizpildāmajam logam ir jābūt pareizi novietotam, aprakstošam nosaukumam, lai ekrāna lasītāju lietotāji varētu saprast, kāda informācija tajā ir jāraksta.

Formas aizpildītājam, izmantojot “tab” taustiņu, ir jāvar secīgi pārvietoties no viena lauka uz otru, tos aizpildīt un beigās nospiest formas apstiprinājuma pogu.Ir ieteicams līdzīgus vai savā starpā sasaistītus logus sagrupēt atbilstoši tēmām. Piemēram, “vārds un uzvārds” un “dzimšanas datums” var tikt apkopoti blokā ar virsrakstu “personīgā informācija”. Šāda formu organizācija var palīdzēt ekrāna lasītāju lietotājiem sekot līdzi paveiktajam un gūt labāku priekšstatu par informācijas kontekstu.

Ja formas lauki ir jāaizpilda obligāti, tie ir atbilstoši jāapzīmē, lai brīdinātu lietotājus. Pie lodziņa nosaukuma var ierakstīt, “lauks ir obligāts”. Nereti obligātie lauki tiek apzīmēti ar zvaigznīti, kuru diemžēl daļa ekrānu lasītāju nespēj nolasīt. Tomēr zvaigznītes vai citas līdzīgas vizuālas norādes ir jāizmanto, lai brīdinātu pārējos tīmekļa vietnes lietotājus, tostarp, cilvēkus ar mācīšanās grūtībām vai ar sliktām valodas zināšanām. Lai ekrāna lasītājam norādītu, ka lauks ir obligāti aizpildāms, var izmantot arī ARIA metodi un HTML risinājumus.

Pēc piekļūstamības vadlīnijām, ilustrēta pareizā un ne tik pareizā datu ievades forma.

Vietturi ( placeholder), kuros tiek sniegti piemēri, kāda informācija lodziņā būtu jāraksta, neaizvieto lauciņu nosaukumus. Šādi blāvi, nodziestoši uzraksti nav piemēroti cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Pēc formas apstiprināšanas pogas nospiešanas, lietotājs būtu jāinformē, vai viss izpildīts pareizi. Tāpat ir jānodrošina ērts risinājums, kā lietotājs var nokļūt pie nepareizi aizpildītiem lodziņiem un tos izlabot.

CAPTCHA tiek ļoti bieži izmantots formu validēšanai, tomēr tas nav piemērots ekrāna lasītājiem. Tā vietā ir pieejamas dažādas alternatīvas, kas palīdzēs izvairīties no mēstulēm un vienlaikus arī nodrošinās piekļūstamību.

Vairāk informācijas par digitālās vides piekļūstamību atradīsiet sociālajā tīmekļa vietnē Facebook.com @pieklustamiba

Citi piekļūstamības raksti

Piekļūstamu attēlu izveide sociālajos medijos
Kā izveidot piekļūstamu dokumentu?
Ierunājot “Sprīdīša” fragmentu, 4. maijā iedzīvotāji ir aicināti palīdzēt modernajām tehnoloģijām apgūt latviešu valodu
Tumši zila bilde ar lielu Balsu taka logo vidū. Apakšā atbalstītāju logo LUMI, LFMI, LATA, UNESCO