04.03.2019.

Kā krāsas var palīdzēt uzlabot piekļūstamību?

Vizuāli parādītas divas formas Pareizajā formā, kļūdu jāapzīmē gan vizuāli, gan izmantojot simbolu, gan tekstuāli paskaidrojot radušos kļūdu

Izvēloties krāsas risinājumus tīmekļa vietnei, nebūtu jāpaļaujas tikai estētikas principiem vien. Tām ir jābūt piemērotām arī cilvēkiem ar atšķirīgu krāsu uztveri vai sliktu redzi.

(Izvēloties tīmekļa vietnes krāsu risinājumus, izstrādātāji visbiežāk balstās uz pasūtītāju izvirzītajiem nosacījumiem un sajūtām par to, kas labi izskatās. Tomēr krāsas nav tikai uzņēmuma identitātes vai gaumes jautājums – tas ir arī veids, kā uzlabot lapas piekļūstamību cilvēkiem ar atšķirīgu krāsu uztveri vai sliktu redzi.)

Visbiežākie krāsu redzes traucējumi ir saistīti ar spēju izšķirt sarkano un zaļo krāsu – tie var būt līdz pat 8% cilvēku. Ja izcelsiet svarīgu satura lauku ar sarkanu rāmīti, visticamāk viņi to nepamanīs. Savukārt citi vietnes lietotāji, piemēram, ar mācīšanās grūtībām, ļoti novērtēs atšķirīgu krāsu izmantošanu satura organizēšanā.

Lai apmierinātu abu grupu vajadzības, izmantojiet ne tikai krāsas, bet arī papildus vizuālos līdzekļus, piemēram, zvaigznītes, jautājumu zīmes utt. Lai nošķirtu satura blokus, noderēs atstarpes un rāmji.

Vizuāli parādītas divas formas - pareizā un nepareizā.  Pareizajā formā, kļūdu jāapzīmē gan vizuāli, gan izmantojot simbolu, gan tekstuāli paskaidrojot radušos kļūdu. Nepareizajā variantā, klūda tiek tikai iezīmēta ar sarkanu rāmi.
Vizuāli parādīts, ka kļūdu jāapzīmē gan vizuāli, gan izmantojot simbolu, gan tekstuāli paskaidrojot radušos kļūdu.

Ir pieejamas vairākas iespējas krāsu kontrastu novērtēšanai, kas varētu palīdzēt izveidot tīmekļa vietni vieglāk lietojamu cilvēkiem ar sliktu redzi vai dažāda līmeņa krāsu aklumu. Piemēram, color contrast checker, colorsafe, funkify.

Citi piekļūstamības raksti

Kas jāzina par jaunajiem piekļūstamību regulējošajiem noteikumiem
Piekļūstamība.lv eksperti piedāvā Latvijā unikālu subtitru ģenerēšanas pakalpojumu Titri.lv
Kā uzrakstīt tekstu vieglajā valodā?