5 veidi, kā Tu vari iesaistīties!
Latvijas digitālās vides piekļūstamības uzlabošanā
Nereti piekļūstamības jautājumi tiek uzskatīti par izstrādātāju atbildību, taču patiesībā piekļūstamība ir domāšanas veids, un jebkurš no mums var palīdzēt uzlabot situāciju, sākot ar šīm mazajām lietām.
#1 Izglītojies
Jo vairāk Tu zināsi, jo grūtāk to būs ignorēt
Pirmais solis ir iziešana no sava informācijas burbuļa. Bieži mēs katrs dzīvojam savā pasaulē un neesam pat aizdomājušies, ka var būt citādāk. Pasauli sev apkārt uztveram kā pašsaprotamu, līdz ar to situāciju uzlabot ir ļoti grūti. Taču apzināti diskriminēt ir grūtāk, tāpēc, pirmkārt, svarīgi ir apzināties un izpētīt atšķirības.
👉 Praktiski uzdevumi:
- Vai esi aizdomājies, kā neredzīgs cilvēks lieto Instagram? Noskaties mazu video, ieslēdz voice-over režīmu savā viedierīcē, un pamēģini ievietot attēlu Instagram kontā.
- Iejūties cita ādā! Uzliec Google Chrome pārlūka spraudni Silktide un paskaties uz mājaslapām, kuras lieto ikdienā, caur kādu ierobežojuma prizmu.
#2 Informē citus
Tev ir iespēja ietekmēt sabiedrības viedokli
Informējot citus, Tu palīdzi mainīt sabiedrības domāšanas veidu un attieksmi, kas ir svarīgi, lai iekustinātu lielākas pārmaiņas.
👉 Praktiski uzdevumi:
- Pastāsti vismaz diviem draugiem par to, ko jaunu esi uzzinājis par piekļūstamību.
- Ja esi gana drosmīgs, kļūsti par piekļūstamības ledlauzi un dalies ar saviem atklājumiem sociālajos tīklos.
#3 Izvirzi par prioritāti
Vairs nekādu aizbildinājumu!
Bieži nākas dzirdēt aizbildinājumus, “tā jau ir tikai maza daļa sabiedrības”, “vai tad viņi vispār lieto internetu!?”, bet piekļūstamība nav saistīta ar izstrādi specifiskai lietotāju grupai – cilvēkiem ar invaliditāti. Piekļūstamība ir par to, lai tiktu izstrādāti tehnoloģiju risinājumi, kurus var lietot ikviens, labumu no tā gūst visi. Lai nodrošinātu vienlīdzīgas tiesības digitālajā vidē, piekļūstamības domāšanas veids ir jāizvirza par prioritāti.
👉 Praktiski uzdevumi:
- Piefiksē brīžus, kad aizbildinies, bet patiesībā ir iespējams kaut ko darīt lietas labā. Izvairies no argumentiem “Jā, bet tam nav resursu!”, “Jā, bet tas ir sarežģīti!” u.tml.
- Primāri seko līdzi tam, lai Tevis radītais digitālais saturs ir visiem pieejams. Neievieto infografikus kā attēlu, jo tie smuki izskatās. Tas nav piekļūstami!
- Meklē veidus, kā tomēr pieturēties pie piekļūstamības domāšanas veida. Ieguldi to ekstra minūti, lai pievienotu alternatīvo tekstu attēlam, kuru ievieto internetā.
#4 Meklē domubiedrus
Neļauj vairākumam sevi ietekmēt!
Jā, pārmaiņas ir grūtas, var parādīties šaubas, ir jūtama pretestība. Tāpēc kritiski svarīgi ir atrast cilvēkus, kas domā līdzīgi un šaubu gadījumā var sniegt atbalstu un atgādināt, kas ir svarīgi.
👉 Praktiski uzdevumi:
- Parunā ar draugiem vai kolēģiem, atrodi domubiedrus, kam arī rūp piekļūstamība.
- Seko līdzi aktualitātēm! Lai uzzinātu, kādas funkcijas un tehnoloģijas mūsdienās vispār izmanto digitālās vides uzlabošanai, pieseko kādai no lielo platformu piekļūstamības komandām, piemēram, Twitter vai Facebook, kur tiek aprakstīts, ar ko viņi šobrīd nodarbojas.
- Ja vēlies mijiedarboties ar piekļūstamības kopienu, dažas lielās platformas piedāvā divvirzienu komunikācijas iespējas. Piemēram, satura vadības sistēmai WordPress ir piekļūstamības kopiena, kas sastāv no brīvprātīgajiem. Lai iesaistītos sarunā vai sekotu līdzi aktualitātēm, vari pievienoties viņu Slack kanālam.
- Apmeklē pasākumus un mācības, kas saistītas ar piekļūstamības jautājumiem.
- Ja vēlies sekot līdzi aktualitātēm piekļūstamības jautājumos latviešu valodā, pieseko piekļūstamība.lv Facebook lapai. 🙂
#5 Rīkojies
Sāc ar mazām lietām!
Ievies mazas pārmaiņas savā ikdienā, kas ir saskaņā ar piekļūstamības domāšanas veidu, un ilgtermiņā tās kļūs par paradumu.
👉 Praktiski uzdevumi:
- Sāc ar sevi! Ievietojot attēlu sociālajos tīklos, pievieno alternatīvo tekstu.
- Veidojot dokumentus, strukturē saturu, izmantojot virsrakstus (heading 1; heading 2), nevis tikai vizuāli noformē, piemēram, uzliekot treknrakstu, tādā veidā arī ekrāna lasītājam būs skaidrs, kāda ir šī dokumenta struktūra.
- Ja vēlies paust emocijas digitāli sūtītās ziņās, izmanto Emoji ikonas (🙂 ), nevis interpunkcijas zīmes – :), jo ekrāna lasītājs tās labāk spēj nolasīt.
Īsceļš, lai pievienotu Emoji
Windows operētājsistēmā: Windows + . ;
MAC: Control+Command+Space - Centies izvairīties no tādu attēlu ievietošanas, kuros teksts ir iestrādāts attēlā – ekrāna lasītājs tiem netiek klāt.
- Raksti valodā, kas visiem saprotama – neizmanto sarkasmu, svešvārdus un divdomības. Ne visi spēj nolasīt zemtekstus.
Sāc ar mazām lietām un Tev izdosies!
Sabīne Dronka, UX dizainere